۱۳۹۱ اردیبهشت ۱۳, چهارشنبه

روزگارِ غریبی‌ست، نازنین


سروده و دکلمه: احمد شاملو
 ترانه‌خوان: داریوش اقبالی
 آهنگ ترانه: بابک افشار


آیا تاریخ تکرار میشود؟

دیروز....

حبس و حصر: محمد مصدق را پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در دادگاه نظامی محاکمه و با توجه به تبرئه او از اتهامات اصلی چون «تلاش برای برهم زدن اساس سلطنت» و «کودتا علیه قانون اساسی» به سه سال حبس مجرد (انفرادی) محکوم شد. دکتر مصدق پس از گذراندن سه سال زندان، به ملک خود در احمد آباد رفته و تا پایان زندگی زیر نظارت شدید دولت بود. مصدق نخستین کسی بود که سرنگونی خود را غ
یرقانونی و کودتا خواند.

ازوداج: سال ۱۲۸۰ خورشیدی، مصدق که در آن زمان ۲۲ سال داشت زهرا دختر میر سید زین العابدین ظهیرالاسلام سومین امام جمعه تهران را به همسری اختیار کرد.

زهرا ملقب به شمس السلطنه بود. مادر زن مصدق دختر ناصرالدین شاه بود که لقب ضیاالسلطنه را داشت و پس از مرگ وی این لقب به دخترش زهرا که همسر مصدق بود داده شد. ازدواج این دو ۶۴ سال تا پایان زندگانی اشان ادامه یافت..
ــــــــــــــــــــــــــــــ
ـــــــــــ
امروز....
سال ۱۳۹۱ خورشیدی
حصر: میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد بیشتر از ۴۴۲ روز است که در حبس خانگی بسر میبرند. موسوی نخستین کاندیدای ریاست جمهوری (در واقعیت رییس جمهور منتخب مردم) در جمهوری اسلامی است که نتایج انتخابات ریاست جمهوری (۲۲ خرداد ۱۳۸۸) را غیرقانونی اعلام کرد و آنرا کودتا انتخاباتی خواند.

ازدواج: موسوی در سال ۱۳۴۸ زمانی که فارغ‌التحصیلی‌اش را جشن می‌گرفت، در یک نمایشگاه نقاشی که زهرا رهنورد از دانشجویان رشتهٔ مجسمه سازی ترتیب داده بود، بااو آشنا شد و ازدواج کرد. در همان سال‌ها او به دلیل سازماندهی اعتراضات خیابانی بر علیه حکومت، بازداشت و زندانی شد.

------------------------------
----------------
شباهت ها:
هر دو در حصر و تبعید توسط حاکمیت زمان خود
هر دو خدمتگزار واقعی مردم و کشور
هر دو مخالفین دو آتشه داشتند.
هر دو حقشان پایمال شد.
هردو با کسانی که قصدشان به تاراج بردن منابع کشور را داشتند کنار نیامدند.
هردو با کودتا کنار گذاشته شدند.
هردو هوادارنشان توسط ارازل و اوباش سرکوب شدند.
هر دو جریان ایجاد کردند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر